Pokyny k údržbe okien a dverí

Niekoľko dobrých rádpre dlhýýýýýý život Vašich plastových a hliníkových okien

Za veľkou obľúbenosťou plastových a hliníkových okien vidíme predovšetkým vysoký komfort a odolnosť voči vonkajším mechanickým a klimatickým vplyvom. Napriek tomu nie je na škodu pripomenúť si niekoľko dôležitých zásad správneho užívania a údržby.

Rada č. 1
Upravte dĺžku závesov

Vnútorné závesy na okná určite vyberáte tak, aby esteticky ladili s tvarom a materiálovým prevedením okna. Mali by ste však pamätať aj na energetické zásady. Dbajte, aby bola zachovaná cirkulácia vzduchu od vykurovacieho telesa, ktoré je najčastejšie umiestnené práve pod oknom. V praxi to znamená, že záclony a závesy by mali siahať len do úrovne parapetu. Medzi oknom a závesom odporúčame zachovať vzdialenosť cca. 30 cm.

Rada č. 2
Dokonalá tesnosť zvyšuje komfort a úspory, ale tiež vlhkosť

Veľkou výhodou plastových okien je dokonalá tesnosť špár, ktorá je zaručená tvarovou stálosťou našich profilov. Tým zamedzíme nežiadúcemu prievanu a úniku drahej tepelnej energie. Má to však aj svoje úskalia, na ktoré je treba pamätať. S teplom totiž zadržujeme v miestnostiach aj vzdušnú vlhkosť, ktorá je produkovaná bežným užívaním - varením, umývaním a vlastne aj dýchaním. Pokiaľ sa dostatočne a správne nevetrá, koncentrovaná vzdušná vlhkosť kondenzuje a môže spôsobiť výskyt plesní alebo vlhkých škvŕn. Preto je veľmi dôležité prispôsobiť plastovým a hliníkovým oknám svoje vetracie návyky.

Rada č. 3
Prevetrajme miestnosť, nie peňaženku

V chladných ročných obdobiach vetrajte intenzívne najlepšie prievanom asi 10-15 minút. V závislosti od spôsobu používania priestorov by ste mali vetrať dvakrát až päťkrát za deň. Radiátory počas vetrania z úsporných dôvodov odstavte.

Rada č. 4
Správne čistenie je jednoduché, náprava škôd je zložitejšia

Na bežné čistenie hladkých neporéznych plôch okien vám stačí čistá voda alebo neagresívny čistiaci prostriedok bez abrazív, mydlová voda prípadne technický benzín. S touto údržbou vaše okná zostanú dlho ako nové. V prípade, že dôjde k neobvykle silnému špecifickému znečisteniu, radšej s výrobcom konzultujte vhodný postup čistenia skôr, ako spôsobíte ťažko napraviteľné estetické alebo funkčné škody.

Rada č. 5
Údržba pohyblivých častí predlžuje životnosť

Dlhodobú životnosť a bezporuchovú funkčnosť vašich okien zabezpečíte jednoduchými servisnými úkonmi. V záujme správneho ovládania by mali byť pohyblivé diely kovania približne raz za rok premazané olejom alebo vazelínou. Tým bude zabezpečená ochrana proti ich opotrebovaniu. Môžete si tiež objednať špeciálnu sadu na údržbu okien v závislosti od ich konkrétneho typu. Každá z týchto sád obsahuje prípravok na umývanie rámov, údržbu tesnenia a špeciálny olej na kovanie. Informujte sa prosím u svojho predajcu okien.

Rada č. 6
Mechanické úpravy prenechajte odborníkom

Pokiaľ sa rozhodnete napríklad posilniť bezpečnosť svojho objektu montážou prvkov elektronického alebo mechanického zabezpečenia okna (pohybové receptory, magnetické kontakty, mreže, zámky...) prenechajte tieto práce výhradne odborníkom. Je to v záujme zachovania bezchybnej funkčnosti a dodržania prípadných záručných podmienok. Laický zásah do rámu alebo dokonca vnútorných konštrukčných prvkov by mohol mať úplne opačný výsledok než aký očakávate.

Rada č. 7
Nie je okno ako okno

Pokiaľ okná iba vyberáte, pýtajte sa výrobcu alebo stavebnej firmy, z akých profilov sú okná vyrobené. Jednou z renomovaných značiek plastových okenných profilov sú profily Trocal, ktoré spĺňajú najvyššie estetické i kvalitatívne nároky. Sú vyrobené výhradne bezolovnatou technológiou s pomocou stabilizátorov GreenLine. Navyše máte istotu, že výrobca, ktorý ich používa, prešiel náročným certifikačným procesom.